Hizmetlerimiz

PERİODONTOLOJİ


Periodontoloji dişleri çevreleyen özellikle yumuşak dokularla ilgili problemleri çözen bilim dalıdır. İnsanlarda yaşanan diş kayıplarının önemli sebeplerinden biri diş eti hastalığı olarak bilinen periodontal rahatsızlıklardır.

 
PERİODONTOLOJİ

Diş Eti Hastalıkları

Periodontoloji dişleri çevreleyen özellikle yumuşak dokularla ilgili problemleri çözen bilim dalıdır. İnsanlarda yaşanan diş kayıplarının önemli sebeplerinden biri diş eti hastalığı olarak bilinen periodontal rahatsızlıklardır. Bu sorunların oluşmasında farklı pek çok unsur etkili olabilir. Ancak bunların başında pek çok ağız ve diş sağlığı probleminde olduğu gibi hijyen ve bakım eksikliği gelmektedir. Düzensiz ve yetersiz ağız ve diş bakımına bağlı olarak dişetlerinde ortaya çıkan plak ve diş taşı oluşumu yaygın olarak görülen dişeti rahatsızlıklarının başında gelir. Diğer etkenler arasında beslenme bozukluğu, hamilelik, menopoz, diyabet rahatsızlığı, ilaç kullanımı, sigara alışkanlığı gibi olumsuz durumlar bulunabilir.

Diş eti hastalıkları sıklıkla diş eti kanamaları, diş etlerinde iltihaplanma. diş eti çekilmeleri veya büyümeleri olarak ortaya çıkar. Periodontoloji tedavisinin ilk aşaması dişlerin ve çevre dokuların diş taşı ve plak gibi yapılardan temizlenmesini kapsar. Bu işlemler sırasında ihtiyaç duyulursa küretaj ismi verilen anestezi altında derinlemesine taşların ve iltihaplı dokuların temizlenmasi uygulaması da gerçekleştirilebilir.

Diş eti hastalıklarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Bu nedenle diş etlerinde kanama çok önemlidir ve hemen tedavi edilmelidir.

Diş taşı problemlerinin kaynağı bakteridir. Bakterilerin uzun süre dişlerin yüzeyinde kalması diş taşının oluşmasına neden olmaktadır. Diş taşları da diş etlerinde iltihaba, kanamaya ve diş eti hastalığına neden olmaktadır.

Dişeti hastalıklarının ileri seviyede görüldüğü vakalarda uzman diş hekiminin uygun görmesi halinde cerrahi uygulamalardan da yararlanılabilir (flap, yumuşak doku grefti gibi). Dişi çevreleyen yumuşak ve sert dokularda gözlenen iltihap, cerrahi işlemler kullanılarak temizlenir. Söz konusu işlemlerin bir kısmı lazer uygulamalarını içerir. Diş etlerinin sağlıklı olması tüm estetik işlemler için de önemlidir. Kişiye doktoru tarafından ağız hijyeni, bakım işlemleri ile ilgili tavsiye ve yönlendirmeler de uzman doktor tarafından yapılmaktadır.

 

TEDAVİ İÇİN ZİYARET ET

En iyi uzmanlarımız size yardım etmek için bekliyor. Bizimle iletişime geç!


İLETİŞİM