Hizmetlerimiz

ORTODONTİ


Ortodonti, dişlerin ve çenelerin mükemmel hizalanması ile ilgilenen bir alandır. Çene ve yüz bölgesindeki bozuklukların teşhis ve tedavisini kapsar. Dişler sabit teller veya hareketli plaklar ile düzgün bir şekilde sıralanır.

 
ORTODONTİ

Diş Çapraşıklığı

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin mükemmel hizalanması ile ilgilenen bir alandır. Çene ve yüz bölgesindeki bozuklukların teşhis ve tedavisini kapsar. Dişler sabit teller veya hareketli plaklar ile düzgün bir şekilde sıralanır.

Ortodontik tedavi kişinin daha sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olmasını sağlar. Çapraşıklıkların olmaması çürük ve diş eti sağlığı açısından da çok önemlidir.

Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir. Erişkinlerde de ortodontik tedavi ile dişleri düzeltmek mümkündür. Çocuklar için 7-8 yaş ilk muayene için uygundur. Çene ve yüz büyümesi ile ilgili sorunlar erken yaşta fark edilirse büyümenin yönlendirilmesi ile düzeltilebilir.

Ortodonti tedavisi sayesinde kişi, çiğneme ve konuşma problemlerine, çenedeki yapısal bozukluklara, dişlerin kusurlu dizilimine bağlı olarak ortaya çıkan çürüme, diş kaybı, diş aşınması ve dişeti hastalıklarına çözüm bulabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Türleri

Hareketli Apareyler

Bunlar kişinin takıp çıkarabileceği tellerdir. Hareketli diş telleri, isteğe bağlı olarak diş tellerinizi takma esnekliği sağlayan bir tür ortodonti tedavisidir. Genellikle hareketli diş tellerinizi günde en az 20-22 saat takmanız gerekir. Bu size yemek yerken ve ağzınızı temizlerken bunları çıkarma fırsatı verir.

Fonksiyonel apareyler de bir tür hareketli tel tedavisidir. Alt ve üst çenede, bazen de her ikisinde meydana gelen gelişimsel bozuklukları, büyüme gelişim döneminde büyümenin yönlendirilmesi ile tedavi etmek amacıyla kullanılan takıp çıkarılabilen apareylerdir. Bu aygıtların ne kadar süre takılacağı ortodontist tarafından belirlenir. Tedavinin başarılı olabilmesi için sürelere uymak çok önemlidir.

Sabit Diş Telleri

Bu tedavide dişlerin üzerine braket denilen küçük parçalar yapıştırılır ve tedavi bitimine kadar kalır. Tedavi bitiminde ortodontist tarafından çıkarılır. Hareketli tedavilere göre çok daha hızlı sonuç alınır. Rutin aylık kontroller sırasında diş hareketleri düzenlenir.

Sabit tedavide metal braketler veya estetik porselen braketler tercih edilebilir. Bu sabit braketler dişlerin ön yüzüne yapıştırılabileceği gibi dişlerin arka yüzüne de yapıştırılabilir (lingual ortodonti).

Şeffaf Plak Tedavisi

Dijital teknolojinin ilerlemesi ile birlikte özellikle erişkin kişilerin tercih ettiği bir ortodontik tedavi yöntemidir. Dişlerdeki eğrilik, çapraşıklık, aralık gibi bir çok problem şeffaf planlarla tedavi edilebilmektedir. Şeffaf, çıkartılabilir ve rahat kullanımı nedeniyle günlük hayatı etkilemez. Ancak her türlü tedavinin bu planlarla yapılamayabileceği bilinmelidir.

 

TEDAVİ İÇİN ZİYARET ET

En iyi uzmanlarımız size yardım etmek için bekliyor. Bizimle iletişime geç!


İLETİŞİM