Hizmetlerimiz

İMPLANT
Diş Eksikliği


İmplant, farklı nedenlere bağlı olarak kaybedilen dişin geri kazanılmasıdır yani kaybedilen dişin yerine konulan yapay köklerdir. Günümüzde diş eksikliği problemleri için modern tıbbın geliştirdiği kalıcı çözümlerin başında implant tedavisi gelir.

 
İMPLANT

Diş Eksikliği

İmplant, farklı nedenlere bağlı olarak kaybedilen dişin geri kazanılmasıdır yani kaybedilen dişin yerine konulan yapay köklerdir. Günümüzde diş eksikliği problemleri için modern tıbbın geliştirdiği kalıcı çözümlerin başında implant tedavisi gelir.

Genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişen diş eti hastalıkları, travma, çürük, başarısız kanal tedavileri gibi nedenlerle erken kaybedilen diş eksiklikleri implant dediğimiz yapay köklerle kalıcı olarak telafi edilebilmektedir.

Biyolojik olarak uyumlu, yüzey kaplamaları değişkenlik gösteren, titanyumdan yapılan steril yapay kölerin kemik içine yerleştirilmesi ve bu köklerin kemik ile kaynaşması sonucu kaybedilen diş yapay olarak da olsa geri kazanılmış olur.

Başarılı bir implant tedavisi ve sonrasında düzenli kontroller ve doğru hijyenik bakım ile kişi çok uzun yıllar boyunca hem fonksiyonel hem de estetik açıdan sağlıklı dişlere ve estetik bir gülümsemeye sahip olabilmektedir.

İmplant Tedavisi Uygulaması:

Öncelikle diş eksikliği yaşayan kişi detaylı bir muayeneden geçirilir. Başarılı bir tedavinin en önemli başarı kriteri doğru planlamadır. Kapsamlı bir ağız içi muayene sonrası panoramik röntgen ile gerekli ölçümler yapılır. Riskli ve yetersiz kemik miktarı varlığında ek olarak üç boyutlu görüntüler çekilebilir. Bu muayenelerde boşluk miktarı, gerekli implant sayısı, kemik ölçümleri, dikey boyut ve estetik kriterler analiz edilir.

Ağız içi durum kadar kişinin genel sağlık durumu da değerlendirilir. Bazı hastalıklarda ve ilaç kullanımlarında doktoru ile konsültasyon yapılarak planlama yapılmalıdır.

Tüm değerlendirmeler sonucunda doğru tedavi planlaması, aşamaları, tedavi süreleri konusunda bilgilendirme yapılır ve onay alındıktan sonra tedaviye başlanır.

İlk aşamada implant cerrahisi yapılır. Lokal anestezi altında herhangi bir ağrı hissedilmeden yapılan bir cerrahi işlemdir.

Birçok durumda implantlar kemik içine yerleştirilir ve kemikle kaynaşma süreci beklenir. Bazı özel durumlarda ise implantlar yapılır ve bir günde implant üzerine sabit dişler yapılır.

Genel olarak kemiğin durumuna göre 2-4 ay arasında değişen sürenin sonunda ölçüler alınarak yapay diş kökleri üzerine porselen dişler takılarak tedavi tamamlanır ve sabit dişlere kavuşulur.

 

İmplant Hakkında Sık Sorulan Sorular:

1İmplantlarla bir günde diş nedir?
Özellikle dişsiz çenelerde veya tam çene implant yapılacak durumlarda kemik kalitesi yeterli ise alt çene veya üst çenede implantlar yapılır ve bir gün sonra implant üzerine sabit bir protez takılır. Böylece kişi hiç dişsiz kalmaz ve damak kullanmak zorunda kalmaz.
2Diş çekip hemen implant yapılabilir mi?
Her diş eksikliği ve kemik durumu birbirinden farklıdır. Enfeksiyon, kist olmadığı ve çekilecek diş boşluğu çok büyük olmadığı durumlarda dişin çekildiği seansta implant takılabilir. Doktorunuz tecrübe ile risk analizi yapar ve risksiz durumlarda tek seansta implant yapılabilir.
3İmplant tedavisi ne kadar sürer?
Kemiğin yeterli olduğu durumlarda implantın kemikle kaynaşma süresi 2 ila 4 aydır. Kemik yetersizliklerinde, kemik güçlendirme işlemlerinde ve sinüs yükseltme ameliyatlarında bu süre uzayabilir. Tedavi başlangıcında tüm aşamalar ve süreler baştan hasta ile planlanır.
4İmplant dişin ömrü ne kadardır?
İmplantlar doğal dişler yerine yerleştirilen yapay köklerdir. Doğal dişler gibi ömürlük olmaları amaçlanmaktadır. Ancak nasıl doğal dişlerde problemler olabiliyorsa implantlarda da zaman içinde problemler yaşanabilir. Düzenli kontroller ve iyi bir bakım çok önemlidir. Sağlıklı olarak korunabildikleri durumda ömür boyu ağızda kalabilmektedir.
5İmplantlı dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?
Düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı, ara yüz fırçası ile temizleme ve düzenli doktor kontrolleri implant bakımı için çok önemlidir. Hijyen eksikliği, diş taşı, enfeksiyonun erken yakalanamaması gibi durumlar uzun vadede implant kaybına kadar varan üzücü sonuçlar doğurabilir.
6İmplant tedavisi hangi yaş aralığındaki hastalara uygulanır?
İmplant için üst yaş sınırı olmamakla birlikte alt yaş sınır 18’dir. Kişinin kemik gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Emin olunmayan durumlarda el-bilek grafisi ile gelişimin tamamlanmış olması kontrol edilmelidir. Üst yaş olarak belirli kriterleri sağlayan kişiye her yaşta implant yapılabilir.
7İmplant üzerine vidalı diş mi yapıştırma protez mi?
Genel olarak implantlar üzerine yapıştırılan porselen dişler yapılmaktadır. Ancak bunların çıkarılması oldukça zor, hatta bazen mümkün olmamaktadır. Bu nedenle vidalı protezler yapılabilmektedir. Vidalı protezlerin dezavantajı ise daha pahalı olması ve çiğneme yüzeyinde ufak da olsa vida delikleri görünmesi nedeniyle daha az estetik olmasıdır.
TEDAVİ İÇİN ZİYARET ET

En iyi uzmanlarımız size yardım etmek için bekliyor. Bizimle iletişime geç!


İLETİŞİM