Tedavilerimiz

ESTETİK
DİŞ HEKİMLİĞİ


Estetik diş hekimliği son yıllarda dünyada popüler hale gelen bir diş hekimliği hizmetidir. Kısaca kişiye en estetik, doğal ve ideal gülüşü kazandırmayı hedefleyen bir gülüş tasarımı yapılmasıdır.

 
ESTETİK

DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik diş hekimliği son yıllarda dünyada popüler hale gelen bir diş hekimliği hizmetidir. Kısaca kişiye en estetik, doğal ve ideal gülüşü kazandırmayı hedefleyen bir gülüş tasarımı yapılmasıdır. Teknolojik gelişmelerden ve modern diş hekimliği uygulamalarından faydalanarak kişinin sağlıklı olmasının yanı sıra estetik açıdan en etkileyici ve ideal diş ve çene yapısına sahip olmasını hedefler.

Kişinin tüm özellikleri değerlendirilerek kişiye özel tasarlanan bir tedavi biçimidir. Lamine diş, zirkonyum kaplama, implant, pembe diş estetiği, diş eti görünürlüğünü azaltma, ortodonti ve protez alanlarında birlikte çalışmayı gerektirir. Estetik gülüş tasarımında amaç kişiyi dudak kavsine, yüzüne ve fiziğine uygun, estetik ve fonksiyonel olarak en ideal hale getirmektir.

 

Estetik Diş Hekimliği Uygulaması:

Estetik bir gülüş tasarımının ilk aşaması sağlıklı bir ağız yaratmaktır. Ağız ve diş hijyeni kusursuz olmalıdır. Kusursuz bir gülüşün en önemli aşaması da alanında uzman, güvenilir ve tecrübeli bir doktorunuzun olmasıdır. Aksi takdirde estetik diş hekimliğinin tüm uygulamaları kısa ömürlü ve problemli sonuçlar doğurabilir. Kanayan, moraran diş etleri, koku yapan kaplamalar gibi sonuçlar sağlıksız planlama ve sağlıksız yapılan estetik işlemler sonucu ortaya çıkabilir.

Fotoğraflar, bilgisayar programları, gülüş hatlarının belirlenmesi, diş eti estetiğinin analizi sonunda kişiye en uygun estetik işlemler belirlenir.

Lamine diş, bonding, konturlama, zirkon kaplamalar, diş eti estetiğinin ve görünürlüğünün azaltılması, ortodonti gibi çok sayıda farklı uygulama kişiye özel olarak hazırlanan estetik diş hekimliği planına dahil olabilmektedir.

İdeal gülüş tasarımı yapılırken kişinin yüz tipi, gülüşü gibi fiziksel özelliklerin yanında psikolojik ve karakteristik özellikler ve beklentiler de analiz edilir. Tüm bu veriler belirledikten sonra kişiye en ideal tasarımı özellikle beklentiler de göz önüne alınarak belirlenir ve kişiye en uygun ve doğal hissedeceği plan oluşturulur.

 

Estetik Diş Hekimliği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

1Estetik gülüş tasarımı ne kadar sürer?
Kişiye özel planlanan tedavi aşamalarından oluştuğu için yapılacak işlemler ve iyileşme süreleri değişkenlik göstermektedir. Tek bir seansta tamamlanan estetik gülüş tasarımları olduğu gibi birden fazla seansla tamamlanabilen tasarımlar da olabilir.
2Gülüş tasarımı hangi sorunları çözer?
Dişte oluşan deformasyonları  Kırık ve çürükleri  Dudak çevresindeki çöküntüleri  Yüz şekli ile ağız yapısı uyumsuzluğunu  Diş eti çekilmesinde oluşan hasarları  Boyutlarından dolayı dişlerin şekilsizliğini (uzun ve çok kısa şeklinde)  Diş dizilimindeki çapraşıklığı  Psikolojik gülme fobisini  Diş eti fazlalığını (lazer ile alınması) Diş lekeleri ve kararmalarını  Diş aralıklarının fazlalığını  Çene kemiği bozukluğunu
3Estetik diş hekimliği ile doğal görünen temiz, beyaz dişlere sahip olabilir miyim?
Estetik diş hekimliği yüz yapınızı, beklentilerinizi ve kişiliğinizi esas alarak sizin için ideal görünümü tasarlar. Bu şekilde size tam uyan ve kendinize ait hissedeceğiniz dişlere sahip olmanızı hedefler. Bu anlamda en doğal görüntüyü yakalamak estetik diş hekimliğinin birincil hedefidir. Güvenilir, tecrübeli ve profesyonel bir hekim tarafından uygulanan estetik diş hekimliği tedavisi ile bu mümkündür.
4İmplant tedavisi estetik diş hekimliğinin bir parçası mıdır?
Estetik diş hekimliği dişlerin ağız içinde sağlıklı, düzgün, eksiksiz sıralanmasını ve fonksiyonel olmasını da kapsar. Dolayısıyla diş eksikliği vakalarında implantlar estetik diş hekimliği planlamasının bir parçası olarak uygulanabilir.
5Porselen lamina
Dişlerin sadece ön yüzüne yapıştırılan ve dişlerin korunarak estetiğin sağlanmasını amaçlayan porselenlerdir. Bazı durumlarda prepless dediğimiz dişler hiç kesilmeden de yapılabilir. Dişlerdeki renk farklılığı, çapraşıklık, ayrıklık, aşınma ve şekil bozukluğu olan kişilere porselen lamina yapılabilir. Kliniğimizde lamine dişler için İvoclar firmasının E-max Press sistemi kullanılmaktadır.
6Zirkonyum diş
Estetik gülüş tasarımı planında dişlere kaplamalar yapılması gerekliliği var ise kullanılabilecek materyallerden en estetiği zirkonyum kaplamalardır. Metalsiz olmaları nedeniyle ışık geçirgenlikleri açısından doğal dişe daha yakındır. Üstelik Cad- Cem denilen bilgisayar teknolojisi ile üretildikleri için çok daha sağlıklı ve biyolojik olarak uyumlu bir materyaldir. Zirkonyum ile hem beyaz hem doğal bir esetik yakalamak mümkündür. Diş hekimi gerekli görür ise Alumina alt yapı ile estetik kaplamalar da tercih edebilir.
7Bonding sistemi
Ön dişlerde meydana gelen kırık, çürük, aşınma veya dişler arasındaki küçük ayrıklıklar için kullanılan basit bir yöntemdir. Bonding kompozit dolgularla tek seansta yapılan bir işlemdir. Diş hekimi uygun renkte ve titizlikle dişe şekil vererek en estetik ve doğal görüntüyü uygular. Dişler arasındaki ayrıklıkların kapatılması için de uygun ve koruyucu bir yöntemdir.
8Pembe estetik nedir?
Gülüş tasarımı sadece dişler üzerinde yapılan bir çalışma değildir. Ağız bir bütün olarak altın orana uygun olmalıdır. Özellikle ‘gummy smile’ denilen gülerken diş etinin fazla görünmesi durumunda veya diş eti seviyelerindeki farklılıklar, diş eti çekilmelerinin gülüş tasarımını olumsuz etkilediği durumlarda lazer yardımı ile diş etleri olması gereken seviyeye itilir (gingivektomi).
9Hollywood smile nedir?
Dünya çapında üne sahip olan selebritilerin ışıl ışıl parlayan etkileyici gülüşlerinden ilham alarak geliştirilen, özellikle renk seçiminde parlak, beyaz alt yapılar kullanılan estetik bir diş hekimliği uygulamasıdır.
TEDAVİ İÇİN ZİYARET ET

En iyi uzmanlarımız size yardım etmek için bekliyor. Bizimle iletişime geç!


İLETİŞİM