Hizmetlerimiz

ÇOCUK
DİŞ HEKİMLİĞİ


Çocuk diş hekimliği de denilen bu bölüm, 0-14 yaş arasındaki çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlamaktadır.

 
ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Pedodonti

Pedodonti, diş hekimliğinin çocuk ağzı ve diş sağlığı ile ilgilenen bölümüdür.Çocuk diş hekimliği de denilen bu bölüm, 0-14 yaş arasındaki çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlamaktadır.

Maalesef süt dişlerinde oluşan problemler tamamının değişeceği için genel olarak dikkate alınmaz. Oysa çiğneme ve beslenmede gerekli olduğu için büyüme ve gelişimde çok önemlidir. Aynı zamanda çene kemiğinin büyümesini ve alttan yerine gelecek olan daimi dişlerin gelişimini etkiler. Erken kaybedilen süt dişleri yer kaybına neden olur. Alttan gelecek olan daimi diş doğru yerden çıkamaz ve ortodontik problemlere neden olur. Özellikle ön dişler konuşmada önemlidir. Süt dişinin erken kayıplarında çocukta konuşma, estetik ve buna bağlı psikolojik problemler ortaya çıkabilmektedir.

Süt dişleri yaklaşık bebek 6 aylıkken görülmeye başlar ve 3 yaş civarında 20 adet süt dişi tamamlanmış olur. 6 yaşından itibaren de süt dişleri düşmeye ve altlarından daimi dişler sürmeye başlar.

Pedodontide ne tür tedaviler yapılır?

Süt dişi dolguları: Çürüyen süt dişleri tedavi edilerek dolgu yapılmalıdır. Bu şekilde süt dişlerinde erken kayıpların önüne geçilir. Daimi dişler doğru yer ve zamanda gelir ve çene estetiği ve fonksiyonu korunur.

Fissür sealant (diş verniği): 6 yaş civarı çocukta 1. büyük azı dişi dediğimiz daimi dişler çıkar. Bu dişler çok girintili çıkıntılı olduğu için özellikle ağızdaki karmaşık dişlenme döneminde çok çabuk çürütülür. Bu dişleri korumak için dişlerin yüzeyine vernik tarzı bir koruyucu sürülür ve çürüğe karşı önlem alınır.

Flor uygulamaları: Özellikle ağız bakımı iyi olmayan, çürüğe yatkınlığı olan çocuklarda 6 ayda bir flor uygulanarak dişlerin çürüğe karşı direnci arttırılır.

Çocuklarda diş fırçalama dişlerin ağızda çıkmasından itibaren başlamalıdır. 6 aylık bebeğin dişlerini ebeveynler temizlemeye başlamalıdır. Çocuğun yaşına uygun diş macunları alınmalıdır.

Pedodontinin en büyük amacı sağlıklı dişlere sahip, ağız ve diş sağlığına gerekli bakımı ve özeni gösteren, diş hekimini seven gençler yetiştirmektir.

 

TEDAVİ İÇİN ZİYARET ET

En iyi uzmanlarımız size yardım etmek için bekliyor. Bizimle iletişime geç!


İLETİŞİM